toward-a-nuclear-free-world

Reporting the underreported threat of nuclear weapons and efforts by those striving for a nuclear free world. A project of The Non-Profit International Press Syndicate Japan and its overseas partners in partnership with Soka Gakkai International in consultative status with ECOSOC since 2009.

INPS Japan
HomeLanguagePersianChallenges Remain But Good News For Nuclear Disarmament - Persian

Challenges Remain But Good News For Nuclear Disarmament – Persian

-

خبرهای خوب در مورد خلع سلاح هسته‌ای، علی‌رغم چالش‌های به‌جا مانده

نویسنده: رامش جاورا

برلین (آی دی ان)- خبرهای خوبی در مورد خلع سلاح هسته‌ای موجود است اما کارزارها تا ممنوع کردن بمب و «یک خواب راحت و بی‌دغدغه» مسافت زیادی پیش رو دارند. با گذشت تقریباً هفتاد سال از اولین استفاده از سلاح هسته‌ای در هیروشیما و ناگاساکی، حدود ۱۷۰۰۰ بمب به تهدیدِ بقاء بشریت ادامه می‌دهند.

 شمار اندکی از کشورها که این سلاح‌های کشتار دسته‌ جمعی را نگه‌داری می‌کنند، برای خرج کردن بیش از ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ دلار آمریکا به منظور نگه‌داری و به روز رسانی آنها برنامه ریزی می‌کنند. بالغ بر یک تریلیون دلار طی ده سال، یا سالانه  ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ دلار آمریکا.

در حالی‌که بیشتر آن از پرداخت کنندگان مالیات در کشورهای مجهز به سلاح هسته‌ای تأمین می‌شود، گزارش جدید نشان می‌دهد که بخش خصوصی بیش از ۳۱۴۳۴۹۹۲۰۰۰۰ دلار آمریکا روی شرکت‌های خصوصیِ تولید، نگهداری و مدرنیته کننده‌ی هسته‌ای از جمله آرسنالِ فرانسه، هند و انگلستان و ایالات متحده‌ی آمریکا سرمایه‌گذاری می‌کند.

خبر خوب این‌که ۱۲۴ کشور در سراسر جهان از جمله کشورهای زیرِ چترِ هسته‌ای، شاملِ ژاپن، از بیانیه‌ی نقطه‌ی عطف که تأکید دارد «برای بقاء بشریت تحت هیچ شرایطی سلاح‌های هسته‌ای نباید دوباره مورد استفاده قرار گیرند» حمایت کرده‌اند.

lmdk ر‌ی واکنش بین المللی‌ای نمی‌تواند در پاسخ به یک انفجار هسته‌ای برنامه‌ریزی شود. ت تأثیر مدارک و شواهد غیر قابل انکار تأثیرکمپین ِ بین‌المللی برای منسوخ کردنِ سلاح‌های هسته‌ای به این واقعیت اشاره می‌کند که فقط در سال ۲۰۱۳،  تعداد ایالات و سازمان‌های بین المللیِ تحت تأثیر مدارک و شواهد غیر قابل انکارکاهش تأثیر ضد بشردوستانه‌ی سلاح‌های هسته‌ای که نگرانی عمیقِ خود را از پیشرفت محدود خلع سلاح هسته‌ای نشان دادند رشدِ تصاعدی داشته است. 

در مارس ۲۰۱۳، کنفرانس کاهش تأثیرات ضد بشر دوستانه‌ی سلاح‌های هسته‌ای که در اسلو توسط دولت نروژ برگزار شد، به این نتیجه رسید که هیچ برنامه‌ی واکنش ِ بین المللی‌ای نمی‌تواند در پاسخ به یک انفجارِ هسته‌ای برنامه‌ریزی شود. 

در اولین جلسه‌ی سطح بالا با موضوع خلع سلاح هسته ای در ماه سپتامبر  که توسط مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد، با وجود مقاومتِ کشورهای مجهز به سلاح هسته‌ای، تمرکز بر روی  رویکردِ بشر دوستانه و فراخوانی‌های متعدد مبنی بر ممنوعیت سلاح‌های هسته‌ای گذاشته شد. در پی این حرکت، دولت مکزیک برگزاری کنفرانسی در ادامه‌ی بحث پیرامون تأثیرات ضد بشر دوستانه‌ی سلاح‌های هسته‌ای در سیزدهم و چهاردهم ماه فوریه سال ۲۰۱۴ در نایاریت واقع در سواحل اقیانوس آرام را اعلام کرد. 

اهمیتِ بیانیه‌ی مشترکی که در نخستین کمیته‌ی مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سوی نیوزلند در تاریخ ۲۱ اکتبر ۲۰۱۳ صادر شد به‌وسیله‌ی مطالعه‌ای به نام بر روی بمب سرمایه‌گذاری نکنید (Don`t Bank on the Bomb) که توسط سازمان صلح هلندی ِ IKV Pax Christi وICAN (کمپین بین‌المللی برای نابودسازی ِ سلاح‌های هسته‌ای) انجام شده نشان داده شده است.

در همین حال، موسسه‌ی بین‌المللی Soka Gakkai (SGI) سازمانی که بیش از نیم‌قرن است برای رسیدن به جهانی عاری از سلاح هسته‌ای تلاش می‌کند، از این موضوع استقبال کرده و پشتیبانی خود را از تلاش‌هایی که برای روشن کردنِ طبیعتِ غیرانسانی ِ سلاح‌های هسته‌ای و برقراری یک قانون جهانی علیه استفاده از این سلاح‌ها تحت هر شرایطی اعلام کرده است.

هیروتسوگو تِراساکی، مدیر اجرایی ِ امور ِ صلح ِ موسسه‌ی SGI به IDN گفت:به خاطر پیامدهای فاجعه‌باری که استفاده از سلاح‌های هسته‌ای به همراه دارد، باید یک قدم جلوتر رفت و دولت‌ها را مجبور کرد تا به صراحت اعلام کنند هرگونه استفاده از سلاح هسته‌ای، نقض بیانیه‌ی جهانی ِ حقوق بشر می‌باشد.

هم‌زمان، تِراساکی، که نایب رییس Soka Gakkai هم هست، به محدودیت‌های عملی ِ بحثِ بشردوستانه برای ممنوعیت سلاح‌های هسته‌ای اشاره کرد، که وخیم‌ترین‌شان تداوم ِ عدم ِ همکاری ِ کشورهای دارای سلاح هسته‌ای می‌باشد.

او از همه خواست برای تاثیرگذاری بر روی تصمیم‌گیرندگان و سیاست‌گزاران ِ اصلی در کشورهای دارای سلاح هسته‌ای تلاش کنند: «بسیاری از آن‌ها ورشکستگیِ کامل ِ مکتبِ فکری ِ بازدارندگی در جهانی که بازیگران ِ غیر دولتی ِ آن به دنبال دستیابی به فناوریِ سلاح‌های هسته‌ای هستند را تصدیق کرده‌اند و اظهار داشته‌اند که یک جهان ِ خالی از سلاح‌ هسته‌ای جهان ِ امن‌تری است»

تراساکی گفت: در این رابطه، جامعه‌ی مدنی با یک چالش مهم برای به وجود آوردن ِ یک زبان مشترک روبرو است. زبانی که هم کشورهای دارای سلاح هسته‌ای و هم کشورهای فاقد سلاح هسته‌ای را وارد گفتگوی سازنده کند.

وی افزود: «و این به این خاطر است که برای رهایی دادن ِ جهان از این سلاح‌های آخر ِ زمانی، هم الزام ِ عملی و هم الزام اخلاقی وجود دارد. بر این اساس، از بین بردن ِ این سلاح‌ها، در اصل یک اقدام ِ مهم ِ جهانی است که همه‌ی گروه‌ها نقش ِ سازنده‌ای در آن بازی می‌کنند»

در گزارشی با نام بر روی بمب سرمایه‌گذاری نکنید از IKV Pax Christi و ICAN به این پرسش که چرا هنوز راهِ زیادی تا رسیدن به جهانی عاری از سلاح ِ هسته‌ای باقی مانده است پرداخته شده است. این تنها گزارشی است که توضیح می‌دهد چگونه ۲۹۸ موسسه‌ی خصوصی و دولتی ِ مالی از سرتاسر جهان، حدود ۳۱۴ میلیارد دلار در ۲۷ شرکتِ درگیر در تولید، نگهداری و نوسازی ِ سلاح‌های هسته‌ای سرمایه‌گذاری می‌کنند.

خلاصه‌ی جامع ِ این گزارش، فهرستی از همه‌ی موسساتِ مالی‌ای که معلوم شده است با تولید کنندگان سلاح هسته‌ای رابطه‌ی مالی دارند منتشر کرده است. ۱۷۵ تا در آمریکای شمالی، ۶۵ تا در اروپا، ۴۷ تا در آسیا و اقیانوس آرام، ده تا در خاورمیانه، و یکی هم در آفریقا. هیچ‌کدام در آمریکای لاتین یا کارائیب قرار ندارند. از میان بانک‌ها و موسسات مالی‌ای که بیش‌تر درگیر این روابط هستند، نام‌هایی چون: بانکِ آمریکا، BlackRock و JP Morgan Chase در ایالاتِ متحده، بانک Royal اسکاتلند در انگلستان، BNP Paribas در فرانسه، بانک Deutsche در آلمان، و Mitsubishi UFJ Financial در ژاپن به چشم می‌خورد. [IDN-InDepthNews– ۲۸ اکتبر ۲۰۱۳]

Most Popular