toward-a-nuclear-free-world

Reporting the underreported threat of nuclear weapons and efforts by those striving for a nuclear free world. A project of The Non-Profit International Press Syndicate Japan and its overseas partners in partnership with Soka Gakkai International in consultative status with ECOSOC since 2009.

INPS Japan
HomeLanguageTurkishJapanese and American Catholcs Take on the Bomb - Turkish

Japanese and American Catholcs Take on the Bomb – Turkish

-

Japon ve Amerikalı Katolikler Bombayı Üstlendi

Hazırlayan, Drew Christiansen

Yazar Drew Christiansen, S. J., Georgetown Üniversitesinde Etik ve İnsan Gelişimi alanında Seçkin Profesördür ve Berkley Din, Barış ve Dünya İlişkileri Merkezinin kıdemli üyesidir. Nükleer Silahlardan Arınmış Bir Dünya: Vatikan Silahsızlanma Konferansı (Georgetown Üniversitesi yayınevi, 2020) adlı kitabın editörlüğünü Carole Sargent yapmıştır. facebook.com/disarmnowgeorgetown

WASHINGTON, DC. (EDM) — Nagazaki Japon Katolikliğinin tarihi merkezidir. 16.yüzyılda, ilk Cizvitlerden birisi olan Francis Xavier’in misyoner ziyaretlerinin başlamasıyla, Nagazaki Hristiyanlığın Japonya’ya getirilmesi çabalarının odak noktası olmuştur.

Bir dizi işkencelerden ve Hristiyanlığın 17. Yüzyılın sonlarında resmi olarak baskı altında tutulmasından sonra, Nagazaki’nin “gizli Hristiyanları” inançlarını yüzyıllar boyunca yaşatmış, çocuklarını vaftiz etmiş, onlara soru cevap yoluyla dini eğitim vermiş ve sevdikleri duaları onlara aktarmıştır.

Avrupalılarla ilişkilerin yeniden başlamasından ve 19. Yüzyılın sonlarında kilisenin yasallaşmasından sonra, kilise cemaati üyeleri, adını gizli Hristiyanların yaşadığı mahalleden alan, Urakami katedralini inşa etmiştir.

9 Ağustos 1945 tarihinde Nagazaki’ye atılan atom bombası, patlamanın Merkez noktasından yalnızca 500 metre uzakta yer alan katedrali yok etti. Patlayan bomba o gün Ayine katılan herkesi yaktı.

Bombalanan katedralden artakalanlardan bir tanesi, yüz şekli bozulmuş ve oyuk, kararmış göz yuvalarıyla bu nükleer soykırımın unutulması güç bir anısını oluşturan Kutsal Meryem Ana heykelidir.

Korona virüs salgınının ortalarında, Japonya ve Amerika Katolikleri bombanın 75. yıldönümünün devam eden anmasına katılıyor. 3 Ağustos Pazartesi günü, 1945’teki bombalamadan kurtulan bugünün Nagazaki Başpiskoposu ve Japonya Katolik Piskoposlar Konferansı lideri Joseph Mitsuaki Takami Rockford, IL Piskoposu ve ABD Uluslararası Adalet ve Barış Komitesi Piskoposları başkanı Piskopos David Malloy ile görüş alışverişinde bulunacak ve dua edecek.

Kasım 2019 tarihinde Nagazaki’ye yaptığı bir ziyarette, Papa Francis “Nükleer silahlardan arınmış bir dünya barışı, her yerdeki milyonlarca erkeğin ve kadının ilhamıdır, bu ideali gerçeğe dönüştürmek herkesin katılımını gerektirir” diyerek nükleer silahsızlanma için çağrıda bulunmuştur.

İki yıl önce Vatikan BM’nin Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşmasını onayladı ve Papa bu anlaşmayı onayladı ve anlaşmanın başlangıcını kutlayan bir konferansta Papa nükleer silah bulundurmayı ve “[bu silahları] kullanmakla tehdit etmeyi” kınayarak bir savunma stratejisi olarak nükleer caydırıcılığın meşrutiyetini etkin bir şekilde geçersiz kılmıştır. 

Katolik Haber Ajansıyla yapılan bir röportajda, Başpiskopos Takami, “Sesimizi yükseltmek ve onu daha da güçlü kılmak için Papa Francis’e katılmamız gereklidir, tüm politikacıların ve dünya insanlarının nükleer silahların varlığının bir problem olduğunu anlamasını sağlamalıyız” demiştir.

Başpiskopos aynı zamanda “inançlı insanların, özellikle Katoliklerin şiddetsiz bir dünyanın mümkün olduğunu görebilmeleri için, İsa’nın öğrettiği barışı bilmeleri ve öğrenmeleri çağrısında bulunmuştur.”

ABD Katolik Piskoposlar Konferansı Başkanı, Los Angeles Başpiskoposu José Goméz yaklaşan yıl dönümünü öngörerek şöyle yazdı, “Piskopos kardeşlerim ve ben kaybedilen masum hayatlar ve kamu sağlığı ve bu trajik saldırıların çevresel sonuçları nedeniyle acı çekmeye devam eden nesiller için Japon halkıyla beraber yas tutuyoruz.”

ABD piskoposları adına, Gomez de Papa Francis’in nükleer silahsızlanma çağrısına katıldı ve “ulusal liderleri ve dünya liderimizi insan ırkını ve gezegenimizi tehdit eden bu kitle imha silahlarını yok etmek için çabalarını sürdürmeye” çağırdı.

3 Ağustos tarihinde Başpiskopos Takami ve Piskopos Malloy arasındaki alışveriş Katolik Kilisesinin nükleer silahsızlanma öğretisinin hem Katolikler hem de daha geniş kamuoyu tarafından daha iyi bilinmesi için bir çabadır. Aynı zamanda Georgetown Üniversitesi yayınevi Papa Francis’in kınamasını duyurduğu sempozyumda sunulan tanıklıklar hakkında bir kitap yayınlıyor, Nükleer Silahlardan Arınmış Bir Dünya: Vatikan Silahsızlanma Konferansı.

Ek olarak, Katolik Barış İnşası Ağı 3 Ağustos haftasında Japon ve Amerikalı öğrenciler arasında okyanus ötesi bir diyaloga ve Ekim ayında da Başpiskopos Takami ve Notre Dame ve Georgetown Katolik Üniversitesi öğrenci izleyicileri, fakülte ve öğretim üyeleri arasındaki diyaloglara sponsor olacaktır.

3 Ekim web yayını, Georgetown Üniversitesinin Berkley Merkezi, Uluslararası Barış Çalışmaları için Notre Dame Kroc Merkezi ve Amerika Katolik Üniversitesindeki Politika Araştırması ve Katolik Çalışmaları Enstitüsünün Northwestern Üniversitesinden Profesör Hirokazu Miyazakinin iş birliğiyle gerçekleşen Nükleer Silahsızlanmada Katolik Katılımının Yeniden Canlandırılması Projesinin bir ürünüdür.

Diğer yardımcı sponsorlar arasında Pac Christi International ve Uluslararası Katolik Üniversiteleri Federasyonu vardır. (Web yayın duyurusu için bakınız

https://berkleycenter.georgetown.edu/events/catholics-commemorate-75-years-after-hiroshima-and-nagasaki.) [EDM-InDepthNews – 01 Ağustos 2020].

Fotoğraf: Nagazaki ve Urakami Katedralinde Atom Bombası. Kaynak: Google Arts&Culture

Most Popular