toward-a-nuclear-free-world

Reporting the underreported threat of nuclear weapons and efforts by those striving for a nuclear free world. A project of The Non-Profit International Press Syndicate Japan and its overseas partners in partnership with Soka Gakkai International in consultative status with ECOSOC since 2009.

INPS Japan
HomeLanguageTurkishIs the Iran Nuclear Deal Dead or Alive? - TURKISH

Is the Iran Nuclear Deal Dead or Alive? – TURKISH

-

İran Nükleer Anlaşması Öldü mü Yaşıyor mu?

kaydeden Thalif Deen

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (IDN) – ABD Başkanı Joe Biden’ın İran’la nükleer anlaşmayı “ölü” olarak nitelendiren gelişigüzel sözleri, dönüm noktası niteliğindeki anlaşmanın geleceği ve yeni nükleer güçlerin potansiyel olarak ortaya çıkma olasılığı hakkında yaygın spekülasyonlara yol açtı. ufukta.

Biden, “Öldü ama açıklamayacağız” dedi ve “uzun hikaye” dedi.

Biden’ın sözleri, Kasım ayındaki bir seçim etkinliği sırasında çekilen ve Aralık ayında ifşa edilen sosyal medyada dolaşan bir videodaydı .

Beyaz Saray videonun gerçekliğine itiraz etmedi ama yorum yapmayı reddetti -Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı gibi, İran’ın Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP ) olarak bilinen nükleer anlaşmasının geleceği konusunda şüphe bıraktı.

Temmuz 2015’te Viyana’da varılan anlaşma, İran’ı, BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi olan ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya ile Almanya’yı ve Avrupa Birliği’ni (AB) kapsıyordu.

Beş eki olan 159 sayfalık belge, Tahran’ın nükleer programına getirilen sınırlamalar karşılığında İran ekonomisine yönelik bazı felç edici yaptırımları da kaldırdı.

Mayıs 2018’de Amerika Birleşik Devletleri, Başkan Donald Trump’ın daha iyi bir anlaşma müzakere edeceğini açıklamasıyla JCPOA’dan çekildi. Ama bu asla olmadı.

Eğer İran eninde sonunda nükleer enerjiye yönelirse, büyük ihtimalle Orta Doğu’daki siyasi rakibi Suudi Arabistan da nükleer enerjiye geçiş iddiasını üstlenecek, belki de onu Mısır takip edecek.

Şu anda İsrail, Orta Doğu’daki ilan edilmemiş tek nükleer güçtür.

Yanıltıcı bir soru var: İran, mevcut dokuz ülkeyle, yani BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi olan İngiltere, ABD, Rusya, Çin ve Fransa artı Hindistan, Pakistan ile birlikte dünyanın 10. nükleer gücü olacak mı? İsrail ve Kuzey Kore.

JCPOA’nın geleceği sorulduğunda, BM Genel Sekreteri António Guterres 19 Aralık’ta gazetecilere şunları söyledi: “KOEP’in dikkate değer bir diplomatik başarı olduğuna her zaman inandım”.

“JCPOA sorgulandığında çok hüsrana uğradım ve şu anda KOEP’in kaybolmadığından emin olmak için sınırlı yetki alanımız bağlamında elimizden gelen her şeyi yapacağız, şu anda öyle olduğumuzun farkındayız.” Bana göre bölgede ve daha uzaklarda barış ve istikrar için çok olumsuz bir faktör olacak olan JCPOA’yı ciddi bir şekilde kaybetme riskiyle karşı karşıyayız” dedi.

Barış, Silahsızlanma ve Ortak Güvenlik Kampanyası Başkanı ve Peace & Planet Uluslararası Ağının Eş Düzenleyicisi Joseph Gerson, IDN’ye JCPOA’nın “ölmesinin” dünyayı Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme’nin olası sonuyla karşı karşıya getirdiğini söyledi. Antlaşma (NPT) rejimi, nükleer silahların yayılmasının tehlikelerini ve nükleer savaşın kendisini büyük ölçüde artırıyor.

“Biden Yönetiminin KOEP sürecinin öldüğünü açıklamasıyla, Donald Trump’ın ABD’yi kritik öneme sahip KOEP’ten cahilce ve pervasızca çekmesinin tehlikeleri ve korkunçluğu ve nükleer silaha sahip devletlerin Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme taahhütlerini yerine getirmedeki başarısızlıkları ile karşı karşıyayız. Anlaşma, nükleer cephaneliklerini ortadan kaldırmak için iyi niyetli diplomasi yapma yükümlülüğüne sahip” dedi.

Gerson, eski IAEA başkanı ve Nobel Barış Ödülü sahibi Mohamed ElBaradei’nin nükleer silaha sahip devletlerin tehlikeli ikiyüzlülüğünü ve çifte standardını kınadığını söyledi.

Ve daha önce Manhattan Projesi’nden ayrılan Nobel Barış ödüllü Joseph Rotblat, dünyanın nükleer cephaneliklerini ortadan kaldırmadaki başarısızlığın küresel yayılmaya yol açacağı konusunda uyardı. Hiçbir ulusun, yaşadığı adaletsiz güç/terör dengesizliğine uzun süre tahammül etmeyeceğini gözlemledi.

Gerson, “Bu, İran hükümetini, kendisini nükleer silah üretiminin eşiğine getiren nükleer programını ve programda ima edilen tehditleri kınamaktan hiçbir şekilde muaf tutmaz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken 22 Aralık’ta gazetecilere verdiği demeçte, İran’ın bölge genelinde istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerde bulunduğunu, tehlikeli faaliyetlerde bulunduğunu, terörist grupları desteklediğini ve istikrarı bozucu eylemlerde bulunduğunu söyledi.

“Odaklandık ve angaje olduk. Bu, İran’ın nükleer silah edinmemesinin bizim çıkarımıza olduğu önermesini de ortadan kaldırmıyor. Ve Başkan Biden, İran’ın nükleer silah edinmemesini sağlamaya kararlı. Biz’ Bunu yapmanın en etkili ve en kalıcı yolunun diplomasiden geçtiğine inanmaya devam ettik.”

Blinken, İran nükleer anlaşması olan JCPOA fiilen yürürlüğe girdiğinde, tam olarak ne için tasarlandığını yaptı, dedi.

“İran’ın nükleer programını bir kutuya koydu. Sadece uluslararası müfettişler tarafından doğrulanmadı, kendi halkımız tarafından da doğrulandı, İran’ın buna uyumu, önceki yönetim de dahil.”

“Ve bize göre, bu anlaşmadan çekilmek ve İran’ın nükleer programını kutunun dışında bırakmak ağır bir hataydı. Ancak bu, bize miras kalan ve başa çıkmak zorunda olduğumuz gerçek.”

“Dolayısıyla, yine diplomasi konusunda, dediğim gibi, bunun en iyi çözüm olduğunu düşünüyoruz. Ancak gösterdiğimiz çabalara rağmen, İran’ın diğer korkunç eylemlerini geri püskürtmemize rağmen, gösterdiğimiz çabalara rağmen” Biz yaptık ve Avrupa’daki ortaklarımız yaptı, İran anlaşmaya geri dönmek için gerekli olanı yapmaya istekli veya istekli değil.”

Dolayısıyla, öyle ya da böyle İran’ın nükleer silah sahibi olmamasını sağlamanın yollarını aramaya ve harekete geçmeye devam edeceğiz.”

Gerson, IDN’ye daha ayrıntılı olarak, ABD ve İranlı müzakerecilerin Anlaşmayı yeniden tesis etmek için ortak bir zemin bulamamalarının yarattığı yeni krizin, Güneybatı Asya’da on yıllardır süren zorlayıcı ABD hegemonyasının adaletsizliklerinden başlayarak daha derin bağlamlarında anlaşılması gerektiğini söyledi. İran hükümetinin Batı hegemonunun yerini alma emellerinin yanı sıra.

“Bunlar arasında 1953’te Musaddık hükümetinin Anglo-Amerikan devrilmesi, Şah’ın vahşi diktatörlüğünün desteklenmesi, Saddam Hüseyin’in “İslami” bir hükümeti devirmek için İran’ı işgaline destek ve ABD’nin hegemonyasını güçlendirmek için nükleer savaş başlatma yönünde tekrarlanan tehditleri ve hazırlıkları yer alıyor. .”

Ayrıca, İsrail’in nükleer cephaneliğine ve İsrail’in nükleer cephaneliğine ikiyüzlü bir şekilde göz yuman ABD ve diğer ulusların uyguladığı çifte standardın da önemli faktörler olduğuna işaret etti.

“İran nükleer silah sahibi bir devlet haline geldiğinde İsrail modelini takip etmesi, nükleer silahlarını zorlayıcı ve potansiyel olarak soykırımcı bir güç olarak kullanırken cephaneliğini açıkça kabul etmemesi giderek daha fazla bekleniyor.”

Bunun da muhtemelen Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkelerinin kendi nükleer cephaneliklerini geliştirmelerine yol açacağını tahmin etti.

“Ayrıca, ABD’nin açık desteği olsun ya da olmasın, İran ilk nükleer silahını üretmeden önce ya da hemen sonra, nükleer altyapısının İsrail tarafından saldırıya uğrama olasılığıyla da karşı karşıyayız. hepsi dahil.”

Bu nedenle, farklılıklarına rağmen diplomatik avantaj sağlayabilen tüm hükümetlerin JCPOA’yı kurtarması zorunludur. Gerson, acil ve ortak çıkarlarımızın zirvesine yakın olduğunu beyan etti. [IDN-InDepthNews — 30 Aralık 2022]

Fotoğraf: Dönemin ABD Başkanı Trump, Mayıs 2018’de İran nükleer anlaşmasından çekildiğini duyurdu. Kaynak: Beyaz Saray Flickr.

Most Popular